JULIAN PAPROCKI

Julian Paprocki ur. 1 października 1993 r. w Warszawie. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Zenona Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie w klasie klarnetu Krzysztofa Zbijowskiego, oraz – także z wyróżnieniem – Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie organów Emilii Dziubińskiej. Obecnie jest studentem Conservatoire National de Région de Rueil-Malmaison (Paryż/Francja) w klasie klarnetu Florenta Héau i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów Jerzego Dziubińskiego. Swoje umiejętności w zakresie gry na klarnecie wielokrotnie doskonalił u takich mistrzów jak: Jan Jakub Bokun, Karel Dohnal, Rupert Fankhauser, Giora Feidman, Igor Františák, Sylvie Hue, Ernesto Molinari, Jorge Montilla, Wojciech Mrozek, Mirosław Pokrzywiński, Ronald Sebesta i Mieczysław Stachura.

Jako solista występował wielokrotnie z towarzyszeniem m.in.: Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Słowackiej Orkiestry Kameralnej Bohdana Warchala, Philharmonic Chamber Orchestra Leopolis, Orkiestry Kameralnej Filharmonii Lwowskiej Wirtuozi Lwowa, Orkiestry Smyczkowej Brevis, Orkiestry Concerto Avenna, Orkiestry Kameralnej Romantica, Sandomierskiej Orkiestry Festiwalowej, Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, Warszawskiej Orkiestry Smyczkowej im. Zenona Brzewskiego.

Chętnie angażuje się również w działalność kameralną. Od paru lat zapraszany jest do wspólnych koncertów przez pianistę Macieja Grzybowskiego. Bierze udział w projektach z takimi artystami jak: Jakub Jakowicz, Karol Marianowski, Tomasz Światczyński, Krzysztof Zbijowski. W 2011 r. został zaproszony przez Pawła Mykietyna do udziału w jego koncercie monograficznym podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty we Lwowie (Ukraina). Ponadto brał udział w Festiwalu Muzyki Polskiej w Györ (Węgry), Spotkaniach Muzycznych Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie (Ukraina), Festiwalu Muzyka w Sandomierzu, Animi Music Festival w Warszawie oraz Querceto International Piano Festival we Włoszech.

Koncertował m.in. w takich miejscach, jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Rzeszowska, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Towarzystwo im. F. Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac na Wodzie w Parku Łazienkowskim w Warszawie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Zamek w Sandomierzu, Dwór Artusa w Toruniu. Niejednokrotnie występował także poza granicami kraju w: Austrii, Czechach, Francji, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Włoszech i Węgrzech.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012), Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2008–2012) oraz Instytutu Adama Mickiewicza w programie „Kultura Polska za granicą” (2010).